بررسی رنگ ، مکان و فضا در معماری ,پاورپوینت

تاریخ ایجاد 15/03/1396 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: 120 اسلاید   قیمت: 7200 تومان     تعدادمشاهده  5


رنگ در معماری

مقدمه

اگر تشخیص رنگ را به عنوان بخش فرعی از حس بینایی به حساب بیاوریم، این دلیل نبود آگاهی ما از اهمیت تشخیص رنگ است. هر چند آزمایشات به اثبات رسانده که برای تشخیص موقعیت در فضا و بازشناسی اجسام، فرم نقش مهمتری نسبت به رنگ دارد. ولی این قاعده تعمیم ندارد. مثلاٌ برای بچه ها در سنین معینی رنگ نقش مهمتری نسبت به فرم دارد. همچنین شخصیت فردی و وضع روانی افراد نیز در این آزمایش مؤثر بوده است. افراد سرحال به رنگ توجه داشتند و کسانی که دچار افسردگی بودند به فرم، افرادی با شخصیت برونگرا بیشتر به رنگ توجه داشتند و افراد درونگرا به فرم شکل شماره ( 1 ).

بر اساس این تصویر در احجام پیچیده رنگ نقش مهمتری نسبت به فرم دارد و در احجام ساده فرم نقش مهمتری دارد

 

مکان در معماری:

مکان ، جا یا قسمتی ازیک  فضا است که از طریق عواملی همچون : بستر طرح ، محیط و پیرامون ، طبیعت ، تاریخچه جا ، فرهنگ و آداب و رسوم منظقه ، نمادها ،آستانه ها که در آن قرار دارند صاحب هویتی خاص شده است .

تفاوت مکان و فضا در این است که فضا جا به جا می شود اما جا به جایی مکان امکان ندارد .

نوربگ شولتس می گوید : از همین رو ، خاصیت وجودی ساختمان این است که یک جا را به یک مکان تبدیل میکند و این یعنی به فعل درآوردن محتوای بالقوه محیط .

شخصیت یک مکان ممکن است از طریق عوامل گوناگی نقش پذیرد . مهمترین نقشرادر این میان ، تقابل با محیط ، به عهده دارد : یعنی تقابل های توپولوژیک ، فرم ، جنس و رنگ .همچنین یک مکان ممکن است درارتباط بایک رویداد خاص دارای ارزش فوق العاده ای شود .

برای مثال مرتع روتلی درسوئیس ، نماد آزادی است . عکس این مطلب نیز ممکن است اتفاق بیافتد ، یعنی یک مکان بر اساس مشخصه های نمادین انتخاب شود.

در این مورد می توان از فنگ شوی نام برد. فنگ شوی یا تعلیمات آب وباد مجموعه قوائدی بوده که بر اساس آن در چین قرون پنجم تا سوم پیش از میلاد محل احداث ساختمان یک خانه را مشخص می کرده اند . فنگ شوی بر سه نظریه بنیان گذاری شده است : نظریه یین و یانگ ، دانش پنج عنصر ، دانش ارتباطات بین نظام خرد ونظام کلان . محل ساخت بنا ، حتی قرار دادن یک میز یا تخت براساس این ها تعیین می شد . برای نمونه ترجیح میدادند ساختمانی که برای پسر مزدوج خانواده ساخته میشود درشرق ساختمان های موجود خانواده باشد . زیرا خورشید از شرق طلوع می کند ، شرق جهت یانگ » روینده و جهت بهار است پس به همین دلیل بود که خانواده در آرزوی فرزندان فراوان ، مکانی در شرق برای این بنا درنظر می گرفت .

در ذهن خود هر چیز را در ارتباط با محیطش در نظر می گیریم و اغلب نه تنها آن را با محیط ، بلکه دقیقاً با یک مکان خاص می سنجیم .

رودولف آرنهایم در این مورد مثالی ذکر می کند : وقتی شاهد برداشتن یک مجسمه از روی پایه اش هستیم که آن را برای تعمییرکردن می برند ، این منظره برای ما به ترتیب یک حالت نا آرامی توأم با توهین یا حتی همراه با تهدید ایجاد می کند . نگاه کردن به یک ساختمان با ارزش که آن را از محل خود حرکت می دهند یا بهجای دیگر منتقل وبازسازی می کنند احساس گیج کننده به وجود می آورد » .

رابطه انسان با طبیعت:

در بسیاری از فرهنگهای شرقی ،ارتباط کاملا نزدیکی بین انسان و طبیعت وجود داشته و امروزه نیز گاهی این ارتباط به چشم می خورد. انسان خود را جزئی از طبیعت می دانسته و به این دلیل در ارتباطی چند گانه با آن بوده است . این ارتباط نزدیک هم به انسان و هم به طبیعت امکان ادامه زندگی را می داده است.


کلمات کلیدی مرتبط:
دانلود پروژه رنگ ، ,مکان و فضا ,معماری , پروژه رنگ ، , مکان ,فضا در معماری , , رنگ ,مکان و فضا در معماری , , رنگ مکان و فضا , , رنگ , مکان , فضا , , دانلود ,پروژه , مبانی ,نظری , معماری , , مبانی نظری معماری,
مقالات مرتبط در این دسته
پاورپوینت بررسی اهمیت و تاثیر نور در معماری
پاورپوینت بررسی تناسبات در معماری فضاها
پاورپوینت بررسی معماری زمینه گرا Architecture in Context
پاورپوینت بررسی تناسبات انسانی در معماری از نظر فیلسوفان یونان
پاورپوینت بررسی تحلیلی تقارن در معماری
پاورپوینت بررسی رنگ در معماری و دکوراسیون داخلی
پاورپوینت بررسی معماری رنگ ، مکان ، فضا در معماری
پاورپوینت بررسی رنگ ،نور و روشنایی در معماری
پاورپوینت بررسی ادبیات و معماری
پاورپوینت بررسی رابطه ادبیات و معماری
پاورپوینت بررسی کالبدی ماهیت فرکتال در معماری
پاورپوینت بررسی هویت مکان در معماری
پاورپوینت بررسی معماری ساختمان های بلندمرتبه با رویکرد معماری پایدار
پاورپوینت بررسی روانشناسی محیط و معماری
پاورپوینت بررسی نقش و اهمیت هماهنگی سازه با معماری
پاورپوینت بررسی هندسه مقدس در معماری اسلامی
پاورپوینت بررسی نقش و اهمیت رنگ در معماری
پاورپوینت بررسی ارتباط ورزش و معماری
پاورپوینت بررسی نقش جامعه شناسی و تعاملات اجتماعی در معماری و شهرسازی
پاورپوینت بررسی طراحی نمای مدرن ساختمانهای مسی مصالح، رنگ و نورپردازی ،

پاورپوینت بررسی سرانه مدارس ابتدایی و راهنمایی

پاورپوینت خانه شیشه ای اثر فیلیپ جانسون

پاورپوینت بررسی معماری مدارس ابتدایی ؛ بررسی نمونه های موفق تطبیقی

پاورپوینت معرفی بخش های مختلف خدماتی بیمارستان

پاورپوینت بررسی تاریخچه بیمارستان درایران

پاورپوینت قوانین واصول کلی برای ساخت یک بیمارستان

پاورپوینت بررسی استانداردها و ضوابط و اصول طراحی معماری اورژانس بیمارستان

معماری ,، ,بررسی ,پاورپوینت ,رنگ ,مکان ,پاورپوینت بررسی ,در معماری ,معماری پاورپوینت ,و فضا ,فضا در ,معماری پاورپوینت بررسی ,پاورپوینت بررسی معماری ,پاورپوینت بررسی تناسبات

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

ترجمه مقاله . مدرسه رویایی بلاگ رسمی شرکت سلامت آذین پارسیان وبلاگ اختصاصی مدرسه علوم وفنون جادوگری هاگوارتر یادداشت های بانو ویرا دانلود سرا تخفیف دونی برای آی بی کلاه نیم وجبی